Yerel İşletme Logo

Psikodrama Grup Psikoterapisi Temel Eğitimi 16 Eylül 2019

 

ANKARA GÜNIŞIĞI PSİKODRAMA ENSTİTÜSÜ

 

Temel Aşama Eğitimi

İstanbul Psikodrama Enstitüsü (IPI) Anlaşmalı Psikodrama Eğitim Kurumu olarak yetkilendirilen Ankara Günışığı Psikodrama Enstitüsü’nde yalnızca uzmanlara yönelik olarak Psikodrama Grup Psikoterapisi Eğitimi yürütülmektedir.

Eğitim Aşamaları:

Eğitim sürecimz, Enstitü eğitim yönetmeliğine göre düzenlenerek yürütülür. Tüm eğitim alanlar, IPI Eğitmenler listesinde yer alan eğitmenler ve yabancı terapistler listesinde yer alan terapistler ile çalışma olanağına sahip olurlar.

Hazırlık Aşaması (18 saat)

Temel Aşama (Yardımcı Terapistlik; 350 saat) 

Üst Aşama (Psikodrama Terapistliği; 250 saat)

Eğitim süreci hakkında detaylı bilgi için lütfen eğitim yönetmeliğini okuyunuz:

IPI Psikodrama Egitim Yönetmeliği

EĞİTİME KABUL KOŞULLARI: 

Psikodrama eğitim gruplarına, Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar, Psikiyatristler ve Psikiyatri Hemşireliğinde doktora yapmış olanlar katılabilirler. Adayların eğitim başvurusu, yapılan öngörüşme sonucunda kesinleştirilmektedir. 

Eğitim başvuru formu için tıklayınız

Dr. Psk. Yeşim Türköz - Klinik Psikolog / Psikoterapist / Psikodramatist

 Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden 1985 yılında mezun olmuş ve aynı bölümden Klinik Psikoloji alanında bilim uzmanlığı derecesini almıştır. Doktora derecesini Ankara Üniversitesi Klinik Psikoloji ABD’da tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi, Bayındır Hastanesi ve Başkent Üniversitesi Psikiyatri ABD'da çalışmıştır. Psikolojik gelişim, psikoterapi ve eğitim çalışmalarını Günışığı Psikolojik Gelişim ve Psikoterapi Merkezi’nde sürdürmektedir.

Sosyometri ve psikodrama alanında temel ve ileri düzey uygulamalı eğitimden geçmiş,  bilişsel psikoterapi, gestalt psikoterapisi, aile terapisi ve grup terapisi alanlarında da  uygulamalı eğitimler almıştır. Avrupa Psikoterapi Deneğinin (EAP) akredite edilmiş kurumsal üyesi olarak faaliyet gösteren ve Psikodrama Eğitim Kurumları Federasyonu (FEPTO) onaylı diploma veren İstanbul Psikodrama Enstitüsü'nde, Psikodrama Eğitimi Üst Aşama programını tamamlayarak Psikodrama Terapisti diploması almıştır.

(bknz:http://www.istpsikodrama.com.tr/alt/66/17/tr/psikodramatistler-listesi/ipi-psikodrama-terapistleri-listesi)

Üst aşama eğitimi tezinde, psikodramanın güvenli zemininde, yakın ilişkilerdeki bağlanma örüntülerinin nasıl yeniden yapılandırıldığını, nörobiyopsikolojik bir bakış açısı ile araştırmıştır. Son olarak aynı kurum bünyesinde, psikodramatist yetiştirme yetkisini veren, “eğiticinin eğitimi programı”nı da tamamlayarak Psikodrama Eğitmeni ünvanını almış bulunmaktadır.

 “Büyü Dükkânı”, “İç Dünya Oyunları”,  “Büyü Dükkânı’nda İki Çınar” ve “İçeride Oyun Var” isimli Epsilon Yayınları’ndan basılan dört kitabın da yazarıdır.

————————————

İSTANBUL PSİKODRAMA ENSTİTÜSÜ HAKKINDA

Türkiye’de kurulmuş olan ilk Grup Psikoterapileri Derneğinin eski genel sekreteri ve Psikodrama terapisti olan Deniz ALTINAY tarafından 1995 yılında Ankara’da kurulan ve 1997 yılında İstanbul'da yeni ismi ile faaliyete geçen İstanbul Psikodrama Enstitüsü 2000 yılında psikodramanın yaşayan efsanesi Zerka Moreno'nun ismini vermesiyle taçlandırıldı. Psikodrama alanındaki birçok yeniliğe ve gelişime öncülük eden enstitü uluslararası kimliği ile Avrupa Psikodrama Eğitim Kurumları Federasyonu  (FEPTO) onaylı diplomalar vermekte ve Avrupa Psikoterapi Deneğinin (EAP) akredite edilmiş kurumsal üyesi olarak faaliyet göstermektedir. Halen 120'den fazla öğrencisi olan İstanbul Psikodrama Enstitüsü; İspanya, İngiltere, Avusturalya, Arjantin ve Amerika'daki psikodrama dernekleri ve enstitüleriyle bağlantılı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. İngiliz Psikodrama Derneği, Uluslararası Grup Psikoterapileri Derneği üyesidir. Enstitüde; Psikodrama Grup Psikoterapisi Eğitimi yanısıra,   Psikodrama Şirket Uygulamaları, , SpontaniteTiyatrosu Eğitimi ve Çocuk Psikodraması Eğitimi, Bireysel Psikodrama Eğitimleri, Genesosyogram Aile Ağacı, Tangodrama, Psikodramatik Çift ve Aile Terapileri eğitimleri çalışmaları da yürütülmektedir.
 

 

 


YUKARI